9 heinäkuun, 2025

Vaalit ovat ohi – mutta työ jatkuu

Kuntavaalit ja aluevaalit ovat nyt takana. Tällä kertaa en tullut valituksi valtuustoon tai aluevaltuustoon, mutta olen kiitollinen kaikesta siitä, mitä vaalimatkan aikana opin ja koin. Kampanja toi mukanaan uusia kokemuksia, hienoja kohtaamisia ja merkityksellisiä keskusteluja – sekä oman puolueeni jäsenten että muiden puolueiden ehdokkaiden ja äänestäjien kanssa. Kiitos teille jokaiselle, joka olitte mukana matkassa.

Kuten olen aiemminkin sanonut, en ilmesty näkyviin vain vaalien alla pyytämään ääniä. Olen mukana yhteiskunnallisessa keskustelussa ja toiminnassa ympäri vuoden – läsnä, aktiivinen ja kiinnostunut siitä, mihin suuntaan yhteiskuntamme kehittyy. Politiikka on minulle arjen tekoja, ei pelkkää vaalityötä.

Vaikka en päässyt nyt valtuustoihin, aion pitää kiinni vaaliteemoistani ja arvoistani. Haluan edelleen työskennellä niiden asioiden puolesta, joita pidän tärkeinä:

  • Yritysten tukeminen ja yrittäjyyden vahvistaminen
  • Lasten, perheiden, vanhusten ja eläkeläisten hyvinvointi
  • Maahanmuuttajien kotoutumisen ja työllistymisen edistäminen
  • Yhdenvertaisuus, koulutus ja osallisuus kaikille

Nämä eivät olleet pelkkiä vaalilupauksia – ne ovat osa minua ja työtäni jatkossakin. Haluan olla rakentamassa oikeudenmukaisempaa ja inhimillisempää yhteiskuntaa, yhdessä teidän kanssanne.

Kiitos jokaiselle äänestäjälle, tukijalle ja kanssakulkijalle. Matka jatkuu.

Nejdet Karadag